Откриване на изложба „Духовност и музей“

В навечерието на Деня на народните будители, на 31 октомври от 16.00 ч. в Музея на Възраждането ще се открие изложбата „Духовност и Музей“.

За пръв път ще бъдат показани идейните планове и проекти при разработването и оформяне на двете експозиции на музея: през 1958-1959 г. и през 2006 г. Специално за откриването на изложбата ще бъде монтиран диапрожекционен апарат, на който посетителите ще могат сами да прожектират филм за Варна през епохата на Възраждането.

В своята 60 годишна история Музеят не е само едно статично пространство. Това е първият музей в България, където е направена възстановка на училищна стая от периода на Българското възраждане.

Музеят на Възраждането е открит официално на 4 октомври 1959 г., като автор на първата експозиция на музея е проф. В. Тонев. Сградата, която е определена да представи богатото наследство и фонд на музея е специално реставрирана за целта и е от огромно значение за Варна и жителите й. Построена е през 1861 – 1862 г. за нуждите на първото българско училище „Св. Св. Кирил и Методий“. Тук през 1865 г. намира подслон и първата българска църква на града „Св. Архангел Михаил”, а 5 години по-късно на втория етаж е добавена пристройка за първото българско читалище на Варна – „Възрождение”. Така сградата, която и до днес е съхранена на ул. „27-ми юли” № 9, става символ за града и жителите му още със своето построяване.

От юни 2006 г. музеят намира нов дом на ул. „Л. Заменхоф” № 21, в специално реставрирана къща във възрожденски стил, строена през втората половина на XIX в. и служила за известен период от време след Освобождението за девическо училище. Новата експозиция е дело на Станка Димитрова и художник-проектанта Цветана Векова.

Изложбата може да бъде посетена до 13 ноември 2019 г. 

 

Тази онлайн платформа е създадена по проект № BGCULTURE-1.001-0005-C01 „Развиване на Регионален исторически музей – Варна мултифункционално обществено пространство за наука, изкуство, култура и общуване“, финансиран по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г., Програма PA14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“. Цялата отговорност за съдържанието на онлайн платформата се носи от Регионален исторически музей-Варна и при никакви обстоятелства не може да се приема, че тази онлайн платформа отразява официалното становище на ФМ на ЕИП и Оператора на Програма PA14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“.

Регионален Исторически Музей – Варна © 2024 ВСИЧКИ ПРАВА ЗАПАЗЕНИ

Софтуерна разработка и поддръжка от ASAP