
Учебен музей
Варненският учебен музей, открит през 1986 г., е разположен в сградата на Археологическия музей. Негови основатели са варненските археолози и музейни уредници Димитър Димитров и Иван Иванов. Целта им е била да се направи достъпна и привлекателна за деца и млади хора специализирана музейна експозиция, която да разкрива и обогатява техните знания за миналото на нашия народ и да провокира по-голям интерес към историята и археологията, използвайки постиженията на експерименталната археология и утвърдената реставрационна практика. Наричат музея с името „Учебен”, т.е. музей с разбираема и достъпна експозиция, място за експерименти, за проверка на една или друга археологическа теория.
Учебната експозиция е тематично свързана с експозицията на Археологическия музей и представя някои от характерните моменти в историческото развитие на населението обитавало дълги векове Варненския край. Предметите, които са експонирани в Учебния музей са нови, изработени специално за целта, след дълга и задълбочена научно-изследователска работа, при която въз основа на археологическите проучвания, допълнени от данните на писмените извори, се установява точно формата и предназначението им. Изработени са по съответната за времето технология и с подобни материали – метал, кост, дърво, кожа, тъкани и пр. По този начин създадените предмети и уреди се доближават максимално близко до оригинала и не само запазват външния им вид, но притежават и възможността да изпълняват същите функции.
Учебният музей е разположен в две зали в сутеренната част на сградата на Археологическия музей на площ от около 60 кв.м. Експозицията в първата зала е обособена в три основни теми, които представят живота на хората през праисторическата епоха и бита и културата на славяни и българи. За да могат малките посетители възможно най-пълно да се пренесат в онази отдалечена и твърде различна от съвремието епоха, създателите на Учебния музей са се постарали да ги срещнат с най-важните елементи на ежедневието, бита и производствената дейност на древните жители на българските земи.
Показани са три типа жилища – праисторическо жилище, характерно за Новокаменната и Каменно-медната епохи; типичното славянско жилище – четириъгълна полуземлянка и преносима българска юрта. Важно място заемат разнообразните сечива от кремък, камък и кост (всички действащи).
Втората зала и дворът пред Учебния музей обединяват експозиционно пространство и място за разнообразни музейни занятия.
През 2012-2013 г., благодарение на успешното сътрудничество и с финансовата подкрепа на Американския научен център – София и Фондация „Америка за България”, се реализира мащабен българо-американски проект „Музей за малки и големи”, с който се обновява и осъвременява експозиционното и дворно пространство на Учебния музей.
Още с откриването си през 1986 г., Варненският учебен музей предизвиква голям интерес. Всяка година през неговите зали преминават голям брой деца, родители, ученици и учители, варненци и гости на града. Днес той представлява цялостен модерен комплекс със съвременна интерактивна експозиция за деца и юноши и с уютна зала за занимания.
Информация
Работно време
- вторник - събота от 10.00 - 17.00
Телефон
Телефон
Местоположение
- бул. "Мария Луиза"41, Археологически музей, Варна, 9000