Археологически музей
Археологически музей е сред най–големите музеи в страната. В него се съхраняват едни от най–забележителните и ценни паметници на световнатакултура. Той се превърнав културен и научен център с много висококвалифицирани специалисти.
Етнографски музей
В музея са изложенидемонстрации на основнитепоминъцина българитеот Варненско–земеделие, животновъдство, пчеларство, риболов, лозарствои занаяти, като бъчварство, медникарство, кожухарствои абаджийство(шивачи).
Музей на възраждането
От юни 2006 г. Музеятепреместенна ул. Л.Заменхоф21 в специалноремонтиранасградавъввъзрожденскистил, представящанова постоянна експозиция с художник-проектант ЦветанаВековаи автор на експозиционнияплан гл.ас. Ст. Димитрова.
Музей за нова история на Варна
Музеят за нова история на Варна се намира в едно от най-живописните кътчета на града – „Гръцката махала“. Каменната сграда, архитектурен паметник на културата, в която е представена музейната експозиция, е една от най-старите във Варна. Предполага се, че е строена през 30-те – 40-те години на ХІХ в. и е била дом на един от заможните търговци по онова време – Роде. През 1851 г. в къщата на сегашната улица “8-ми ноември” се настанява консулството на Кралство Белгия.
Природонаучен музей
Природонаучният музей във Варна изучава и популяризира организмовия свят на Черно море и Българското черноморско крайбрежие. От 1962 год. експозицията на музея служи неизменно на системата на основното и средното образование в Община Варна. По идея на първия музеен уредник и завеждащ отдел н.с. Иван Пешев музейното пространство с ограничена площ е организирано на еволюционен принцип с цел по-достъпното за учениците усвояване на закономерностите и явленията в природата.