Регионален исторически музей – Варна ви кани на фотоизложба, посветена на средновековните български монети от XI до XIV в.
Подборът и представянето са дело на сдружение „Съюз на нумизматичните дружества в България” – Велико Търново. Експозицията представя монетосеченето в България през ХІ – ХІV в. От монетите се получава информация за живота на значими личности, за техните религиозни предпочитания, за икономическото състояние на държавата и за търговските връзки във и извън нея. Затова, освен изображения на монети, са дадени кратки биографии на български владетели, посочени са цените на някои стоки, заплатите на различни слоеве от населението и са обяснени специфични термини.
Изложбата допринася за повишаване на интереса към историята и материалната култура на средновековната българска държава и подтиква чувството за отговорност към опазване на нейното културно-историческото наследство.
Сдружение „Съюз на нумизматичните дружества в България” – Велико Търново e приемник на Българско нумизматично дружество – София. В него членуват девет нумизматични дружества от цялата страна. То е доброволно обединена културно-просветна и творческа организация на колекционери, учени и други лица с нумизматични интереси.
Основните цели на СНДБ са издирване, съхраняване и популяризиране на националното монетно богатство и неговото запазване за идните поколения. Част от дейността му е организиране на изложби, чрез които нумизматиката, като наука и хоби, да стават достояние на повече хора.
Място: Археологически музей – Варна,
етаж 2, пред зала „Север“
Експозицията може да разгледате до края на месец юни.
