Фотоизложба „Цветна феерия“ представя Природонаучният музей

 „Цветна феерия“ – фотографии на цъфтящи растения представя Природонаучният музей. 

IMG-e49f591aefd0d44c4bec65f00cf42388-V

Еспозицията представя част от работата на автора, професор д-р Димчо Захариев, вече 25 години в областта на ботаниката в ШУ „Еп. Константин Преславски“. Неговите изследвания са свързани с флористиката, лечебните и растенията с природозащитен статут, ендемитите, реликтните, инвазивните растителни видове и природните местообитания. Автор е на 15 книги, сред които „Флора на Североизточна България“ в няколко тома, „Албум на лечебните растения в България“ (достъпна онлайн), „Терциерни реликтни растения в България“ (достъпна онлайн), а за най-любознателните е електроната книга „Светът около нас в любопитни факти“.

Професор Захариев участва в национални проекти за лечебните растения в България и в създаването на Националната екологична мрежа „Натура 2000”. Ативно работи в картирането и определянето на природозащитното състояние на  местообитания и видовете в тях, в мониторинга и подобряването на състоянието на природните местообитания в защитените зони.

В снимките е запечатал част от приказно красивите цветове на българските растения. „Тези цветове са създадени от природата, за да привличат най-различни създания – пчели, пеперуди, бръмбари, а в други части на света – птици като пъстрите колибри и дори бозайници.“ – споделя авторът. – „Хората също не оставаме безразлични към цветната феерия. Ние използваме цветовете, например, за да покажем чувствата си към любимите – най-силните, най-искрените и най-истинските. Понякога пък скриваме зад цветята гузната си съвест. Цветовете ни съпътстват през целия ни живот – от неговото начало и дори след неговия край, за да ни напомнят, че красотата е преходна, но и вечна.“

Каним ви да се насладите отблизо на феерия от цветове на растения от различни кътчета на страната. Сред тях има и широко разпространени, и редки видове. Ще споменем само едно от тях – урумовото лале, което носи името на българския ботаник и учител Иван Урумов. То се среща единствено у нас, защитено e от Закона за биологичното разнообразие и е включено в Червената книга на Република България.

Изложбата може да посетите до края на месец април. 

Работно време на Природонаучния музей – всеки делничен ден от 10.00 до 17.00 часа.

                                                       IMG-770683b8eb7cf6f4815a9316cb2e6acc-V    IMG-948834b72a8705175c68f76c74722da7-V

Тази онлайн платформа е създадена по проект № BGCULTURE-1.001-0005-C01 „Развиване на Регионален исторически музей – Варна мултифункционално обществено пространство за наука, изкуство, култура и общуване“, финансиран по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г., Програма PA14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“. Цялата отговорност за съдържанието на онлайн платформата се носи от Регионален исторически музей-Варна и при никакви обстоятелства не може да се приема, че тази онлайн платформа отразява официалното становище на ФМ на ЕИП и Оператора на Програма PA14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“.

Регионален Исторически Музей – Варна © 2025 ВСИЧКИ ПРАВА ЗАПАЗЕНИ

Софтуерна разработка и поддръжка от ASAP