Варненският регионален музей получи финансиране за създаване на новаторска лаборатория по програма „Културно наследство“ на Национален фонд „Култура“

РИМ-Варна спечели финансиране за реализирането на проект „Иновативна лаборатория за опазване, съхранение и представяне на керамичното наследство на българския черноморски регион“ по програма „Културно наследство“ 2024 на Национален фонд „Култура“.

logo nfk

В рамките на проекта ще бъде създадена иновативна творческа лаборатория за опазване, съхранение и представяне на керамичното наследство в българския черноморски регион. Археолозите от варненския музей ще се сдобият с лазерен профайлър – модерно съоръжение за лазерно профилиране на керамични фрагменти и обекти. Този подход е изключително важен за ускоряване процеса на работата на специалистите в документирането, инвентаризацията и идентифицирането на откритите керамични предмети и фрагменти. Благодарение на новия лазерен профайлър работата на специалистите ще се ускори десетократно, а от друга страна, ще бъде възможно и други музеи да се възползват от наличието на лазерния профайлър и да използват предимствата му.

фрагмент

С цел оптимално съхраняване и по-добра достъпност до графично профилираните обекти, ще бъде създадена виртуална зона за представяне на графично реконструирани керамични обекти от черноморския регион. Тук важна роля има междусекторното сътрудничество между партньорските организации, чиято мисия е да опазват и представят по новаторски и привлекателен начин богатството на черноморското керамично наследство.

Основни партньори в проекта са Регионален исторически музей – Бургас, Исторически музей – Провадия. Специалистите от двата музея ще преминат обучение за работа с лазерния профайлър.

Не на последно място, проектът цели да развие деконцентрация на културното съдържание чрез опазването, съхранението и представянето на керамичното наследство в българския черноморски регион – достъпност, равнопоставеност и споделеност на културното съдържание в керамичното наследство.

За тази цел ще бъде организирана пътуваща творческа изложба “Тракийската керамика от Равна и Добрина – още един поглед към богатото археологическо наследство на Провадия” и неформални ателиета по експериментална археология с фокус върху работата на музейните специалисти в проучването, идентифицирането, опазването и представянето на керамичното наследство от района на Провадия, съхранявано в РИМ – Варна.

Творческата изложба е подкрепена от дългогодишни партньори на РИМ-Варна, а именно: Зелен образователен център – Шабла (гр. Шабла), Исторически музей – Балчик (гр. Балчик), Пространство за култура и изкуство „Ребонкърс“, Исторически музей – Провадия, Регионален исторически музей – Бургас.

снимка 2

Тази онлайн платформа е създадена по проект № BGCULTURE-1.001-0005-C01 „Развиване на Регионален исторически музей – Варна мултифункционално обществено пространство за наука, изкуство, култура и общуване“, финансиран по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г., Програма PA14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“. Цялата отговорност за съдържанието на онлайн платформата се носи от Регионален исторически музей-Варна и при никакви обстоятелства не може да се приема, че тази онлайн платформа отразява официалното становище на ФМ на ЕИП и Оператора на Програма PA14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“.

Регионален Исторически Музей – Варна © 2025 ВСИЧКИ ПРАВА ЗАПАЗЕНИ

Софтуерна разработка и поддръжка от ASAP