Изцяло запазена статуя портрет на гражданин от римската епоха беше открита във Варна
Най-новата и изключително ценна находка на Регионален исторически музей – Варна е изцяло запазена мраморна статуя на виден гражданин на древния Одесос. Тя е открита при археологическо проучване, предхождащо строителни дейности в зона с пясъчни наноси, извън крепостните стени на античния град.
Изобразен е прав мъж в цял ръст облечен в тога. В лявата си ръка държи свитък, а дясната китка е отчупена. Мъжът е с къса брада и изящно представени портретни черти. Статуята е изработена майсторски от фин бял мрамор, като размерът ѝ е малко по-голям от човешки ръст. Особено важно е, че върху постамента е запазен надпис на старогръцки език – официален език в Одесос дори и през римската епоха.
Γ(άϊος) Μάριος Ἑρμογένης / ζῶν ἑαυτῷ τὸ ἄγαλμα κατεσκεύασεν.
Надписът беше разчетен поотделно от двама специалисти. Според д-р Николай Шаранков той гласи „Гай Марий Хермоген съоръжи тази статуя за себе си приживе“. Близък е преводът на Момчил Банев: „Гай Марий Хермоген приживе си издигна този паметник“.
Предварителната датировка на паметника е втората половина на II – първата половина на III в. сл. Хр. Това е един от периодите на разцвет на античния град. Приблизително по същото време са построени и са функционирали прочутите Римски терми на Одесос.
По всяка вероятност скулптурата е била надгробна.
Предстои статуята да бъде почистена от реставратор и подготвена за експониране в Археологическия музей.
Портретът на Гай Марий Хермоген е първата изцяло запазена статуя от античната епоха във Варна и една от редките в България.
РИМ – Варна изказва своята благодарност на строителния предприемач Георги Крайчев и на неговият екип за отговорното отношение и неоценимата помощ при вдигането и транспортирането на паметника до сградата на Археологическия музей.
Детайл от статуята на Гай Марий Хермоген от втората половина на II – първата половина на III в. сл. Хр., открита във Варна (древния Одесос) на 15 октомври 2024 г.
(анимация: Борис Бодев)