Тази година се навършват 80 години от рождението на Иван Иванов, изследователят на варненския халколитен некропол и откритото в него най-старо обработено злато в света. По този повод на 1 август – рождената дата на Иван Иванов, в зала „Одесос“ на Варненския археологически музей ще бъде представен юбилейният сборник „Да оставиш след себе си“. Той съдържа 160 авторски текстове (ок. 300 страници) с публицистичен характер, писани от Иван Иванов в период 1992 -2001 г. и публикувани в различни варненски вестници.
Текстовете съхраняват размислите и емоциите на техния автор, породени от негови лични преживявания и преки наблюдения на случилото се през посочения период във Варна. Това изгражда цялостен, „пълнокръвен“ образ на обикновения човек Иван Иванов, заедно с неговите страсти, надежди и страхове, останал скрит зад бляскавия ореол на известния и авторитетен археолог. Неговото житейско верую се съдържа в думите: „Дирята, която всеки от нас оставя, е различна и тя не зависи от номера на цървулите или маратонките, а от делата ни за другите след нас.“ Всички тези текстове оформят своеобразен летопис на прехода на Варна от един политико-икономически строй в друг, от ХХ в XXI век и от второто в третото хилядолетие. Това допълнително придава автобиографичен характер на целия сборник. Точно поради тази причина за негово заглавие – „Да оставиш след себе си“, е избрано заглавието на едно от събраните авторови есета.
Сборникът се появява на бял свят точно за юбилея на Иван Иванов в резултат от желанието и усилията на различни хора да съхранят спомена за него. Идеята за съставянето, издирването и събирането на отделните текстове е дело на Теодор Роков – уредник в музей за нова история на Варна. Тяхната редакция и предпечатна подготовка са направени напълно безвъзмездно от Бела Бенова – фотограф и писател с варненски произход. Отпечатването на сборника е реализирано с финансовата подкрепа на Солвей Соди АД – компанията, финансирала през 1999 г. обновяването на експозицията с първото злато в света в сградата на варненския археологически музей.
Дата на събитието: 1 август (четвъртък) 2024 г.
Начало: 18:00 ч.
Място: Зала „Одесос“ в Археологически музей
За контакти: Теодор Роков, 0878389565