На 10 март от 16,00 часа в Археологическия музей във Варна бе открита пътуващата изложба „Римското изкуство и цивилизация – общият език на Античността“, реализирана в рамките на международния проект „Черно море – единство и еднообразие през римската Античност“.
Проектът обеднява усилията на 7 държави с общо римско културно наследство в Черноморския басейн: Румъния, Молдова, Украйна, Грузия, Турция, Гърция и България. Целта му е да създаде мрежа от научноизследователски, културни и административни институции за дългосрочно съдействие при обмена на научни и културни ценности в Черноморския басейн. Проектът ще съдейства за опазване на движимото и недвижимото културно наследство, датиращо от Римската епоха в тези региони.
Изложбата е от 93 постера, в които всяка държава представя институцията,участваща в проекта, историята на региона през римската епоха и римското си археологическо наследство. Срещата за откриването на изложбата и научният семинар във Варна е предпоследна в рамките на проекта. През май 2015 г ще се проведе още една в Констанца, Румъния, на която ще бъде учредена официално и Асоциацията „Център за изследвания на римското археологическо наследство в Черно море“.
Научният семинар, който съпътства откриването на изложбата във Варненския археологически музей, ще бъде на тема „Римско изкуство и религия в Понтос Еуксейнос“. Той ще се проведе в зала „Одесос“ от 10 до 11 март 2015. В него ще участват специалисти (археолози и историци) от музеи и университети от страните, работещи по проекта, както и от Франция (Университета на Валенсиен – проф. Клер Барат) и Великобритания (Кеймбридж – д-р. Адриан Попеску).
Изложбата ще остане във Варна до месец септември тази година.