Колеги и приятели с ценен дар за юбилея на известния български историк и траколог професор Иван Тодоров

Излезе от печат един уникален по своя характер сборник с нови български научни статии по история, археология и нумизматика със специално посвещение – изданието е замислено и реализирано като дар в чест на 70-та годишнина на проф. д-р Иван Тодоров.

Заглавието е избрано неслучайно. “De amicitia” или „За приятелството“ не е просто съвременна препратка към прочутия трактат на Цицерон. Всичките 27 студии в сборника са написани от приятели – колеги и студенти на уважавания дългогодишен преподавател по „Стара история“ и „Тракология“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, Велико Търново и в ПУ „Паисий Хилендарски“, Пловдив.

Повече от четири десетилетия Иван Тодоров остава близък не само с много от състудентите си, завършили през 70-те години на миналия век специалност „История“ в старопрестолния град, но и с поколения свои студенти и последователи, които днес работят в различни музеи, университети и в институтите на Българската академия на науките. През последните две години те са обединени от идеята да реализират и поднесат настоящия сборник като скромен жест на уважение към човека и учения Иван (Иво) Тодоров. Тези български учени дават и хубав пример за следващите поколения как истински да почитаме своите учители и вдъхновители – не формално, а като им върнем нещо стойностно, знание и разбиране за техния труд.

Идеята спечели заслужено интереса и финансовата подкрепа на Министерството на културата и благодарение на издателство „Онгъл“ се превърна в ценно издание. Статиите са в три основни направления – антична и модерна история, нумизматика, антична и подводна археология. Тези научни области също не са избрани случайно – именно към тях проф. Тодоров има афинитет и научни разработки с неоспорим принос.

В “De amicitia” са представени нови идеи и интерпретации на писмени извори за историята на Рим и древна Македония, описания и анализи на редки монети, резултати и находки от археологически проучвания на територията на цяла България.

Много от авторите са специалисти с международен авторитет. Сред тях са чл. кор. Васил Николов и проф. д-р Сергей Торбатов от Националния археологически институт и музей към БАН, проф. д-р Иля Прокопов от Югозападния университет „Неофит Рилски“, проф. д-р Димитър Драганов – директор на Нумизматичния музей в Русе, проф. д-р Валерия Фол и проф. д-р Калин Порожанов от Центъра по Тракология към БАН, проф. д-р Борис Борисов и доц. д-р Живко Жеков от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, проф. д-р Иван Христов от Националния исторически музей в София, доц. д-р Георги Митрев от ПУ „Паисий Хилендарски“, доц. д-р Преслав Пеев от Института по Океанология към БАН и др.

Екземпляри от сборника ще бъдат предоставени на университетските библиотеки във висшите училища, в които преподават и изучават история, на регионалните и националните музеи в страната и на историческите и археологически институти към Българската академия на науките.

Тази онлайн платформа е създадена по проект № BGCULTURE-1.001-0005-C01 „Развиване на Регионален исторически музей – Варна мултифункционално обществено пространство за наука, изкуство, култура и общуване“, финансиран по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г., Програма PA14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“. Цялата отговорност за съдържанието на онлайн платформата се носи от Регионален исторически музей-Варна и при никакви обстоятелства не може да се приема, че тази онлайн платформа отразява официалното становище на ФМ на ЕИП и Оператора на Програма PA14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“.

Регионален Исторически Музей – Варна © 2025 ВСИЧКИ ПРАВА ЗАПАЗЕНИ

Софтуерна разработка и поддръжка от ASAP