Военната заповед на хан Крум от 813 г. (времето на похода на българската войска към лагера на византийския император Михаил Рангаве) е най-значимият български паметник в експозицията на Археологическия музей във Варна.
Открит за науката в разгара на Първата световна война (1916 г.), този паметник е можело да има нерадостна съдба, ако основателят на българската археология, Карел Шкорпил, не е организирал пренасянето с волски впряг на няколко тонния мраморовиден камък от селската чешма на Хамбарли (днес Маломирово, Ямболско) в двора на тогавашната Девическа гимназия на Варна.
Както в старата, така и в обновената археологическа експозиция на музея този знаков паметник с двустранен надпис – военна заповед, винаги е заемал почетно място. Тази заповед определя командването на централното, лявото и дясното крило на българската средновековна войска в началото на ІХ век. Ако обаче, не беше специално разяснявано, мнозина приемаха, че това е просто една от античните колони, каквито има десетки в залите.
С финансовата подкрепа на Министерството на културата е осъществена дизайнерска разработка с разясняване на надписите и от седмица всеки посетител на Археологическия музей може да се спре и да се пренесе във времената на хан Крум и неговите пълководци.