По време на проучванията в Марцианопол се извършват разкопки в периметъра на „Сектор Базилика“.
Най-раннoтo обитаване е регистрирано върху ниво от светла глина, положена върху стерила. Градежът е през III в., от дървена конструкция. Постройките са унищожени от пожар, отбелязан на терена с тънък слой отухляване, пепел и въгленчета.
Следващия период на обитаване се свързва с появата на монолитна сграда, в края на III в., с разположени около атриум помещения. В западното помещение се забелязват следи от подова мозайка. Мозайката е положена върху подложка от хоросан, примесен с фрагменти строителна керамика и камъни.
През следващото строителство, преди средата на IV в., стените са били надстроени с масивни кирпичи. В сградата се откри монетна находка от шестнайсет солида, сечени до средата на V в. Унищожена е от интензивен пожар довел до разрушаването и отухляване на кирпичената част от стените. Пожарът се свързва с хунското превземане на града в 447 г.
Последното строителство от каменна зидария на калова спойка е през VI в. При него са преизползвани съхранените зидове от предходния строителен период.
Ръководител на проучването: д-р Х. Кузов