Това лято отдел „Археология“ и отдел “Природонаучен” към Регионален исторически музей – Варна съвместно с Националния археологически институт с музей към БАН-София, РИМ-Шумен, исторически музей Свищов, историческите музеи в Балчик и Котел и Института по океанология-Варна организират изложбата „Следи от древен Египет, Леванта и Месопотамия по българските земи“.
Комбинацията от археологически находки и природни образци в една обща изложба оформя нейният интердисциплинарен характер. Целта на този нетрадиционен подход е да представи възможно най-голям обем от специфична и разнообразна информация по атрактивен и лесен за възприемане от широката публика начин.
Жителите и гостите на града ще могат да разгледат бронзови статуетки и теракоти на египетски божества; камък за стриване на зърно и тежест за пресоване на маслини; различни видове медни слитъци; ювелирни изделия; битови предмети оформени като бюстове на африканци и нубийци; монети с изображения на персийски владетели и източни божества.
Подбрани образци от различни видове минерали и кристали илюстрират отделни аспекти от религията и бита в древен Египет: съответствието между определено божество и конкретен кристал; минералите, от които са били приготвяни гримове и пигменти за писане.
Акцентът на изложбата е глава от мумия на жена, подарена на Карел Шкорпил от руския консул Александър Рачински в края на XIX век. За първи път ще бъдат показани пред публика и четири глинени плочки с клинопис заедно с превод на текстовете върху тях. Плочките произхождат от Ирак (земите на древния Вавилон) и са датирани в VI в. пр. Хр. Те са донесени от българският дипломат и общественик Петър Матеев в края на XIX в. и са част от фонда на историческия музей в град Котел.
Официалното откриване на изложбата е на 5 юни.
Тя ще може да бъде посетена до края на месец септември.