ОТКРИВАНЕ НА НОВА ИЗЛОЖБА „НОВИ ХОРИЗОНТИ В ПРАИСТОРИЯТА“

Преди половин век, след едно случайно откритие край Варна, започва проучването на неподозирано богат некропол, датиран в късната каменномедна епоха (4600 – 4350 г. пр. Хр.). Значимостта на този обект се превръща в световна сензация, тъй като той надхвърля всички изградени дотогава представи за праисторическото общество.

Откриването на некропола дава мощен тласък на праисторическите изследвания в Югоизточна Европа и мотивира учените от цял свят да работят усърдно, за да разкрият и обяснят начина на живот на древните ни предшественици. България не остава изолирана от тези процеси. За изминалите петдесет години във Варненско са открити и проучени редица обекти, даващи нова и ценна информация за населението на района през каменномедната епоха. Днес картината на заселването и социалното и икономическо развитие на тази територия е значително по-ясна, благодарение на усилията на археолозите от Варненския Археологически музей и Националния археологически институт с музей при БАН. Резултатите от тяхната работа са представени в изложбата, която може да посетите от 18 май до 24 декември 2022 г. в зала Юг на Археологическия музей във Варна.

Тази онлайн платформа е създадена по проект № BGCULTURE-1.001-0005-C01 „Развиване на Регионален исторически музей – Варна мултифункционално обществено пространство за наука, изкуство, култура и общуване“, финансиран по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г., Програма PA14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“. Цялата отговорност за съдържанието на онлайн платформата се носи от Регионален исторически музей-Варна и при никакви обстоятелства не може да се приема, че тази онлайн платформа отразява официалното становище на ФМ на ЕИП и Оператора на Програма PA14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“.

Регионален Исторически Музей – Варна © 2024 ВСИЧКИ ПРАВА ЗАПАЗЕНИ

Софтуерна разработка и поддръжка от ASAP