Представяне на сборника „Храм-паметник Рождество Христово край Шипка“

На 27 септември 2022 г. от 16.00 ч. в сградата на Музея на Възраждането ще бъде представен сборника „Храм-паметник Рождество Христово край Шипка“, в който са включени научни доклади и изследвания, посветени на изграждането и историята на храма. С този сборник се отбелязват 120 години от освещаването на храма, извършени на 15 септември 1902 г. от старозагорския митрополит Методий Кусев – един от бележитите български духовници и възрожденци. Тържествата продължават три дни и завършват на 18 септември с военен парад. Според вестник „Военни известия“ в бр. 91 от 19 септември 1902 г. той бил наблюдаван от многохилядно население.

Идеята за изграждане на храм, близо до паметните места с най-тежки боеве от войната 1877-1878 г. възниква още в самия край на войната. Земята е дарена от жителите на село Шипка. Одобрен е проектът на арх. Антоний Йосифович Томишко. Съградена и крипта. Подът и стъпалата са от сив калоферски гранит. Иконостасът на храма е по проект на арх. Померанцев и е изработен е от липово дърво от резбари в ателието на Юнг в Санкт Петербург, като след завършването му е изцяло позлатен. Иконите са дело на монаси от манастира „Св. Пантелеймон“ в Атон.

Освещаването на храма съвпада и с тържествата по повод 25-тата годишнина от Освобождението на България.

Варна е вторият град, в който ще бъде представен сборника. 

Тази онлайн платформа е създадена по проект № BGCULTURE-1.001-0005-C01 „Развиване на Регионален исторически музей – Варна мултифункционално обществено пространство за наука, изкуство, култура и общуване“, финансиран по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г., Програма PA14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“. Цялата отговорност за съдържанието на онлайн платформата се носи от Регионален исторически музей-Варна и при никакви обстоятелства не може да се приема, че тази онлайн платформа отразява официалното становище на ФМ на ЕИП и Оператора на Програма PA14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“.

Регионален Исторически Музей – Варна © 2024 ВСИЧКИ ПРАВА ЗАПАЗЕНИ

Софтуерна разработка и поддръжка от ASAP